Ještě pár metrů do cíle

Nejen stručná historie jachtingu

Nikolaj Lesev : Jeden z nejstarších vodních sportů oslavil 125 let od založení v ČYKu v Praze.

Jachting - historie
Počátky jachtingu sahají do 4.stol. př.n.l.. kdy Egypťané využívali síly větru pro pohon papyrových člunů po Nilu. Vynález břevna, které zvyšuje stabilitu kanoí je připisován Polynésanům. Plavební vlastnosti plachetnic byly stále vylepšovány Římany, Fényčany, Řeky, Číňany. Ve středověku šlo o doménu Španělů ,Portugalců a Angličanů.

První závod mezi jachtami se konal v roce 1660 v Anglii. Na olympijské hry byl jachting zařazen již v roce 1896. Ve dvacátém století se stal jachting velice populárním.

Na olympiádě v Riu se nominoval surfař Karel Lavický ve třídě RS:X závodil na olympiádě i před čtyřmi lety v Londýně. V jachtařské výpravě byla Veronika Kozelská-Fenclová (třída Laser Radial) a Viktor Teplý (Laser).

Našimi dlouhodobými klubovými hvězdičkami jsou:
Pavel Dvořák m. (letošní krajský přeborník) a Josef Sosnovec vet. ve třídě Finn. Třída Finn je ideální jednoposádkovou plachetnicí pro těžší závodníky nad 90 kg.
Daniel Konopáč m. ve třídě Evropa. Třída Evropa je ideální plachetnicí pro mladé a starší lehčí závodníky a proto se ji snažíme udržet. Vyřazením z olympijského programu, kde jako ČR jsme dosáhli zázračných výsledků (stříbro L. Šmídové na olympiádě v Aténách), se třída Evropa přestala v ČR rozvíjet. Je nahrazována třídou Laser, která je olympijská. Obnovu zažívá třída Optimist a i my obnovujeme závodní činnost v této třídě.
Začínající mladý závodník Filip Beneš dosáhl ve své 1.sezóně velmi dobrých výsledků. 2. v krajském přeboru.

Dochází také k velkému rozšíření nových lodních tříd a tím větší šance pro nové závodníky získat mistrovský titul.
Velké rozšíření zažívá také námořní jachting, kde se čeští závodníci postupně prosazují mezi námořní elitou. Hlavními nedostatky jsou finance a nedostupnost moře. V našem oddíle vzniká také skupina kajutových lodí, která začíná závodit.
První dobré výsledky přivezli naši závodníci ze slapských regat kajutových plachetnic. 3.místo obsadila posádka Jana Plzenská - Aleš Konopáč - kapitán.